Czym jest pellet?

Pellet jest to biomasa, rodzaj paliwa wykorzystywany do ogrzewania domów oraz obiektów użytecznych. Lepsza alternatywa dla tradycyjnych paliw, uzyskiwana z pozostałości po obróbce drewna i trocin, sprasowana dostępna w formie niewielkich granulek. Pellet uzyskuje się również z odpadów drewna, kory, słomy i łupin, jednak najlepszy efekt uzyskuje się wykorzystując pellet drzewny pozyskiwany z pozostałości po obróbce drewna. Atutem jest również brak jakichkolwiek dodatków, dzięki czemu jest to w 100 % naturalne źródło energii.

Jest paliwem coraz częściej wykorzystywanym do ogrzewania domów oraz budynków użytecznych. Ze względu na to, że jest to jedna z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych metod uzyskania ciepła w chłodne dni. Pellet drzewny jest niezwykle ekologiczną alternatywą dla pozostałych paliw. Uznaje się go jako paliwo zeroemisyjne.  Należy do najbardziej efektywnych źródeł energii.

Pellet – ekologiczne źródło energii

Bukowy pellet uznawany jest za najnowocześniejszą formę uzyskania ciepła w budynkach użytecznych oraz mieszkalnych. Pellet podczas spalania wytwarza praktycznie zerową emisję CO2 , dzięki czemu pozytywnie wpływa na środowisko. Jest to również niezwykle efektywny sposób na ogrzewanie. Wartość energetyczna pelletu to 18 Mj/kg. Ze względu na niesamowicie niską wilgotność, (około 6 %), jest bardziej efektywny niż drewno, z którego został uzyskany.

Produkowany rodzaj paliwa z pozostałości drewna jest świetną alternatywą dla węgla, gazu oraz oleju – z 1 tony pelletu otrzymujemy około 5-10 kg popiołu, który jest lekki, jasno szary i stanowi doskonałą formę nawozu dla roślin w ogrodzie lub dla trawnika. Dla porównania, podczas spalania 1 tony węgla, uzyskujemy od 150 do nawet 200 kg popiołu, którego nie można w żaden sposób ponownie wykorzystać, a powinniśmy go odpowiednio zutylizować.

Bukowy pellet dostępny na rynku staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla węgla, drewna czy oleju, ze względu na niezwykłe właściwości ekologiczne. Wiele osób obecnie stara się dbać o środowisko, co ma ogromny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie każdego człowieka. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniej formy źródła energii, która minimalizuje emisję substancji smolistych do atmosfery.

Wykorzystanie pelletu podczas ogrzewania budynków jest ekologiczne, ponieważ bukowy pellet należy do grupy paliw zero emisyjnych. Wynika to z faktu, że podczas spalania pelletu ilość wytwarzanego dwutlenku węgla jest równa liczbie CO2, jakie pochłania drzewo podczas wzrostu. Ma to niezwykle pozytywny wpływ na środowisko, w porównaniu do pozostałych paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów oraz budynków użyteczności publicznej.

Opał ekologiczny – korzyści wykorzystania pelletu

  • praktycznie zerowa emisja dwutlenku węgla podczas spalania,
  • wysoka kaloryczność,
  • niska wilgotność,
  • niewielka ilość popiołu podczas spalania, który można ponownie wykorzystać jako nawóz,
  • brak szkodliwych substancji i dodatków, (uzyskany w 100 % z pozostałości drewna i trocin),
  • łatwy transport, (pellet pakuje się w worki),
  • czystość i łatwość przechowywania,
  • bezpieczeństwo podczas użytkowania,
  • minimalny nakład pracy w wykorzystaniu pelletu.

Pellet – rodzaj biomasy

 Podczas produkcji pelletu wykorzystuje się pozostałości po obróbce drewna i trocin. Ma to niezwykle pozytywny wpływ na środowisko. Nie ścina się specjalnie drzew, żadne odpady nie marnują się – są pozyskiwane z tartaków oraz zakładów stolarskich. Następnie poddaje się je sprasowaniu i dostępne są w formie niewielkich granulek pakowanych w worki. Wykorzystanie worków pozytywnie wpływa na transport oraz komfort użytkowania.  Wpływa również na komfort przechowywania, ponieważ pellet pakowany w worku nie tworzy takiego bałaganu, jak np, węgiel kamienny. Wykorzystanie pelletu jako źródła energii jest najlepszą alternatywą dla pozostałych paliw. Jest w 100 % naturalną metodą, by ogrzać dom lub inny budynek. Do wyprodukowania pelletu w przedsiębiorstwie w Kolbuszowej nie wykorzystuje się drobinek plastiku, które mają negatywny wpływ na kocioł na pellet.

Jest najczęściej polecaną ekologiczną formą uzyskania źródła energii. Dodatkowo jest w 100 % przyjazna dla środowiska. Bukowy pellet Kolbuszowa oferuje wysyłkę pojedynczych worków oraz większej ilości pelletu, a także odbiór własny z Kolbuszowej i Trześni koło Mielca.