Światowy wzrost produkcji i zużycia

W ostanich pięciu latach zauważamy bardzo duży wzrost zużycia i produkcji pelletu na całym świecie. Przodują tutaj kraje Ameryki Północnej między innymi Kanada, która jest trzecia pod względemy wielkości produkcji.  Wśród krajów europejskich największa ilość wyprodukowanych ton pelletu została zanotowana w Niemczech. Na drugim miejscu uplasowała się Szwecja.

W czasie gdy kraje europejskie inwestują w nowe linie Polska również nie zostaje w tyle.

Z roku na rok wzrasta ilość producentów o średniej wartości produckji na poziomie pomiędzy 5 do 10 tysięcy ton rocznie. Spowodowane jest to w znacznym stopniu dostępnością i  bardziej efektywnym ekonomicznie wykorzystaniem surowca. Do 2017 roku większość naszej krajowej produkcji była eksportowana na rynki zagraniczne, głównie do Niemiec, Danii czy Włoszech.

Począwszy od 2015 roku rynek europejski również rok rocznie notuje bardzo duże wzrosty zużycia, zarówno w gospodarstwach domowych jak również na cele przemysłowe.

Kraje europejskie odnotowujące największe zużycie to Włochy, Dania, Niemcy i Francja oraz Szwecja. Łącznie konsumpcja do celów grzewczych w państwach Unii Europejskiej to 16 mln ton rocznie.

Rynek krajowy

W Polsce w latach 2018 i 2019 odnotowaliśmy bardzo duży wzrost ilości montaży piecy w gospodarstwach domowych. Wielu użytkowników pieców na węgiel lub miał zdecydowało się na modernizację starych kotłów i montaż nowoczesnych palników do spalania pelletu. Pomimo różnych zachowań cały czas rośnie w Naszym polskim społeczeństwie świadomość problemu zanieczyszenia powietrza.

Bardzo duża część obywateli poczuwa się do obowiązku o dbania o jakość powietrze. Wiemy, że wszsycy oddychamy tym samym a jego dobra jakość wpływa na stan naszego zdrowia. Bez wątpienia pellet jako źródło ogrzewania dla gospodarstwa domowego to najlepszy wybór jeśli chodzi o ekologię i ekonomię.

Przyszłość pelletu

W obecnej sytuacji wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach polski rynek pelletu będzie się bardzo dynamicznie rozwijał. Powodami tego trendu będą oprócz świadomości ekologcznej społeczeństwa, przepisy nakazujące obligatoryjnie wymieniać stare kotły węglowe niskiej klasy  na nowe jednostki spełniające wysokie normy jakości spalania.

W związku z tym, jeśli chodzi o przyszłość należy patrzeć optymistycznie na globalny trend zwiększania produkcji i zużycia pelletu, dający nadzieję na znaczącą poprawę jakości powietrza.