Pellet jako opał ekologiczny

Pellet drzewny uznaje się jako najbardziej ekologiczna forma źródła energii. Przeznaczona dla wszystkich osób, które cenią sobie środowisko oraz którym zależy na zminimalizowaniu dostania się substancji smolistych do atmosfery. 

W produkcji pelletu wykorzystuje się pozostałości po obróbce drewna z tartaków oraz zakładów stolarskich. Trociny i resztki drzewa zostają sprasowane i dostępne są w formie granulek pakowanych w worki. Niezwykle ważny jest fakt, że bukowy pellet Kolbuszowa produkuje wyłącznie pellet w 100 % z drewna i trocin, dzięki czemu jest to naturalne i ekologiczne źródło energii, bez domieszki plastiku, kory czy innego rodzaju domieszek materiałów. 

Wykorzystanie pelletu jako formę paliwa do ogrzania domów lub innych budynków użytecznych ma pozytywny wpływ na środowisko. Między innymi dlatego, że pellet uznaje się jako paliwo zeroemisyjne. Wynika to z faktu, że podczas spalania granulatu pelletu zostaje wytworzona taka ilość CO2, jaką pochłania drzewo podczas swojego wzrostu. 

 

Dobry pellet – jaki powinien być ? 

Pellet jest świetną alternatywą dla innego rodzaju paliw, takich jak np. węgiel kamienny lub olej opałowy. Jednak pellet pelletowi nie równy. Na rynku dostępnych jest wiele ofert sprzedaży pelletu,ale jaki wybrać, by był w 100 % naturalny i przyjazny dla środowiska, a przy tym odpowiedni dla kotła? 

W związku z coraz większą popularnością pelletu, na rynku pojawiają się również produkty w niższej cenie. Nie tylko negatywnie wpływają na środowisko, ale także mogą wyrządzić sporo szkód dla kotła, co wiąże się z wysokimi kosztami naprawy. 

Wybierając pellet jako opał do ogrzania domu lub innego budynku użytecznego powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj pelletu, jaki jest dedykowany dla naszego pieca. 

Bukowy pellet Kolbuszowa stawia ogromny nacisk na ekologię, dlatego najważniejsze jest, by pellet był w 100 % naturalny, uzyskany wyłącznie z pozostałości po obróbce drewna i trocin. 

Często możemy spotkać się z pelletem, który w składzie posiada drobinki plastiku, które mają bardzo negatywny wpływ na środowisku. Niekiedy do pelletu wykorzystuje się inne resztki materiałów, takich jak m.in. piasek czy kora. Ten rodzaj pelletu zanieczyści środowisko, będzie mniej wydajny oraz doprowadzi do awarii kotła. 

Dostępny pellet na Podkarpaciu jest w 100 % naturalny. Dzięki czemu minimalizuje dostawanie się substancji smolistych do atmosfery. Przy czym podczas spalania wytwarza się taka sama ilość dwutlenku węgla, jaką pobiera drzewo podczas jego wzrostu. 

Na co zwracać uwagę podczas zakupu pelletu?

Jeśli zależy nam, by pellet był w 100 % ekologiczny, podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na etykietę umieszczoną na worku. Informuje nas m.in. o klasie produktu. Najlepszy pellet to ten certyfikowany, posiadający kod cyfrowy oraz numer partii. By upewnić się, że jakość pelletu jest na najwyższym poziomie oraz że jest ekologiczny, powinniśmy sprawdzić parametry pelletu. Do najważniejszych należy m.in.

 

  • kaloryczność, 
  • wilgotność,
  • ciężar,
  • wielkość granulek.

Najlepszy ekologiczny pellet ma kaloryczność ponad 18 MJ/kg i posiada niezwykle niską wilgotność. 

 

Dlaczego pellet jest eko?

  • Pellet w 100 % produkuje się z pozostałości po obróbce drewna – jest niezwykle ekologiczny i zeroemisyjny. Podczas spalania wytwarza się taka ilość CO2, jaką pochłania drzewo podczas wzrostu. 
  • Po spaleniu tony pelletu otrzymujemy ok. 5 kg popiołu, który stanowi naturalny nawóz do ogrodu lub trawnika. 
  • Dym wytwarzany podczas spalania jest praktycznie niezauważalny, niezwykle czysty. 
  • Podczas spalania nie produkuje substancji smolistych, które ulotniły by się do atmosfery, jest niezwykle łatwy w transporcie. 
  • Zapewnia czystość podczas przechowywania oraz używania. 

Pellet Kolbuszowa stawia na ekologię, a w produkcji pelletu wykorzystywane są wyłącznie pozostałości zdobywane z tartaków i zakładów stolarskich, dodatkowo nie jest konieczne wydobycie źródła energii spod ziemi, co jest ryzykowne dla wielu osób. Bukowy pellet Kolbuszowa oferuje odbiór osobisty z Kolbuszowej oraz Trześni (koło Mielca). Naszym klientom oferujemy również transport pojedynczych worków lub większej ilości pelletu.